Инженер Веселин Златинов

Инженер Веселин Златинов е роден на 1 март 1935 г. в Хасково. Завършва средното си образование в родния си град и Висшия лесотехнически институт в София. През 1958 г. започва работа в Общинско предприятие „Градини и паркове“ в Хасково. Местната власт му възлага осъществяването на едни от най-мащабните проекти в зеленото строителство в града – парк „Ямача“ и лесопарк „Кенана“.

Между 1958 и 1970 г. участва в изграждането на парк „Ямача“. С отличното познаване на биологията, изискванията към почвените условия и развитието на отделните растителни видове има заслугата за превръщането на един пустеещ хълм в чудесен парк, който и до днес е любимо място за отдих и спорт. Като един от пионерите при залесяване с едроразмерни фиданки в региона участва в създаването на пояс от иглолистни дървета около стадиона.

В същия период участва и в изпълнението на проекта на лесопарк „Кенана“ – при изграждането на инфраструктурата, засаждането на растителността, оформянето на кътовете и построяването на зоопарка. Под негово ръководство се реализират първите ландшафтни сечи за преустройството на нискостъблената дъбова гора в парк.

През 60-те години на миналия век по негова идея се изготвя технически проект за залесителен пояс около града. Озеленяват се около 800 дка пустеещи тогава площи. Същевременно се разширява „Кенана“ и се предприемат допълнителни залесявания. По технологични планове, изготвени от него между 1964 и 1971 г., на тези терени успешно е извършено залесяване с липа, бреза, американски дъб, черен бор, ясен, топола и други. Така зелената зона около Хасково нараства с още около 2000 ха.

През 1971 г. е изпратен от Министерството на горите на работа в Северна Африка, където картографира горския фонд на алжирските гори и осъществява първите залесителни работи по спиране на движението на Сахара на север.

През 1985 г. започва работа в „Благоустройствени строежи“-Хасково. Ръководи реконструкцията на бул. Раковски и прилежащите към него междублокови пространства, бул. България и бул. Съединение и обновяването на централната градска част. Бил е началник на озеленяването и заместник-директор на предприятието. По-късно става директор на създаденото по негова идея ОП „Екопрогрес“.

Безспорни са заслугите му в създаването и развитието на разсадниковото производство в града. Между 1958 и 1963 г. участва в устройването на общински декоративен разсадник на терен до р. Хасковска, намиращ се срещу Икономическия техникум. Взема участие в изграждането на инфраструктурата и създаването на школите за отглеждане на декоративни фиданки. Хасковският общински разсадник е един от първите, в който се въвежда контейнерно производство на декоративни материали. Участва и в проектирането на новия общински разсадник, намиращ се до село Узунджово.

След пенсионирането си работи като преподавател в ПГДС „Цар Иван Асен II“ в Хасково. Там той организира нови паралелки по специалностите „Горско стопанство“ и „Озеленяване“. С помощта на колеги и ученици превръща двора на училището в парк-дендрариум с 360 растителни вида. 

За професионализма си и постигнатите резултати е награден със златна значка и медал за заслуги.

Починал е.

Обявен е за почетен гражданин на Хасково 01.06.2012 г.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

На днешния ден е роден Капитан Петко войвода - спасителят на Хасково

На днешния ден е роден почетният гражданин на Хасково Капитан Петко войвода. Той е български хайдутин и революционер, посветил живота си на...